ZAJĘCIA OTWARTE W RAMACH PROJEKTU "Ślady historii niemieckiej na Dolnym Śląsku"

9. listopada br. uczniowie klasy 3 gimnazjum wzięli udział w lekcji otwartej, prowadzonej przez Pana Grzegorza Basiszyna, historyka, poświęconej historii czasów II wojny światowej na Dolnym Śląsku.

Uczniowie zostali zapoznani z sytuacją geopolityczną, przyczynami wybuchu i konsekwencjami II wojny światowej dla ludności cywilnej. Mieli okazję obejrzeć fotografie z Wrocławia i okolic z czasów wojny i okresu powojennego, także fotografie z Wierzbic, ukazujące aktualnie istniejące budynki w zestawieniu z fotografiami przedwojennymi. Duże zainteresowanie wzbudziły również przedmioty z czasów wojny, które znaleziono pod Wrocławiem, takie jak łuski po nabojach, odznaki, guziki, widokówki, mapy itp. Uczniów zaciekawiły także książki poświęcone historii działań wojennych, zwłaszcza oblężenia Wrocławia. Na koniec wyrazili nadzieję, iż będą mogli jeszcze kiedyś wziąć udział w takich zajęciach, gdyż omawiana tematyka koresponduje z ich zainteresowaniami.

opr. mgr Justyna Basiszyn, koordynator projektu