ROZTAŃCZENI

Już wkrótce w naszej szkole karnawałowe szaleństwo!

Czym jest karnawał

To okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw.  Pierwotna, polska nazwa karnawału to zapusty.

Ten rozbawiony i roztańczony czas rozpoczyna się w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc.

Najwięcej o karnawale wiedzą etnografowie, którzy zajmują się badaniem tradycyjnej kultury różnych ludów. Jednym z wielu zagadnień, które opisują jest właśnie karnawał. Dzięki etnografom wiemy, jak bawiono się dawniej i jak zmieniało się karnawałowe szaleństwo na przestrzeni wieków.

Ale zanim zabrzmią pierwsze takty muzyki karnawałowej koniecznie trzeba się do balu  przygotować. Najlepiej popatrzeć na prawdziwych mistrzów tańca. Potem tylko godziny ćwiczeń, przymiarki strojów...i można zaczynać!

Podpatrywanie mistrzów tańca mamy już za sobą. Dzięki Panu Irkowi 24 stycznia mogliśmy podziwiać parę tancerzy –  Martę Jureczko i Marcina Cieślę.

Ta znakomita para tancerzy zaznajomiła nas z tańcem towarzyskim. Poznaliśmy tańce standardowe, do których należą: walc angielski, tango, walc wiedeński, foxtrot i quickstep oraz tańce latynoamerykańskie, czyli sambę, cha-chę, rumbę, pasodoble i jive.

Każda grupa tańców wymaga innego wizerunku tancerzy
(fryzura, stroje). Wyraźnie widać to na zdjęciach. Natomiast mistrzostwo  osiągnięte godzinami spędzonymi na parkiecie widoczne było niezależnie od tego, jaki taniec był przez tancerzy demonstrowany.

Jesteśmy pod wrażeniem umiejętności naszych gości!

Oglądanie tańca to jedno, a nauka kroków na parkiecie to zupełnie inne doświadczenie. Pani Marta i Pan Marcin naprędce zorganizowali szkołę tańca i zaprosili chętnych do nauki podstawowego kroku jiva. Wszystkim szło znakomicie. Niektórzy ledwo poznane kroki bardzo kreatywnie wykorzystali do stworzenia własnej wariacji na temat tańca.

Gratulujemy!