Zespół Szkół Specjalnych im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w Wierzbicach

ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ

19 kwietnia 2018 roku przypada 75 rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a także pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało po raz szósty akcję społeczno – edukacyjną „Żonkile”. Do akcji włączyły się szkoły, biblioteki i inne instytucje z całej Polski, organizując różne działania wpisujące się w obchody rocznicy wybuchu powstania.

Dlaczego żonkile?

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman. 19. kwietnia w rocznicę wybuchu powstania składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.

W tym roku również  biblioteka w Zespole Szkół w Wierzbicach  połączyła się  dobrą  pamięcią  z  ludźmi  upamiętniającymi obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w akcji „Żonkile”:

  • Zostały przeprowadzone na zajęciach bibliotecznych, na lekcjach języka polskiego i historii lekcje na podstawie pakietu edukacyjnego z Muzeum POLIN.
  • Uczniowie obejrzeli film „Nie było żadnej nadziei” oraz „Dzieci Ireny Sendlerowej”.
  • Starsi uczniowie we współpracy z Samorządem Uczniowskim i Biblioteką Publiczną w Wierzbicach wykonywali, a następnie 19 IV wręczali przygotowane według szablonu żonkile.
  • Młodsi ze swoimi wychowawcami i opiekunami posadzili żonkile w przyzakładowym parku.
  • Uczniowie, wychowankowie Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego wykonali prace artystyczne związane z tematyką holokaustu.
  • Młodzi czytelnicy z pomocą bibliotekarki zaprezentowali w holu szkoły gazetkę ścienną pt.”Bronili godności i człowieczeństwa” poświęconą tragicznycznym wydarzeniom w getcie 19 IV 1943 roku oraz wystawę książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych pt. „Holocaust oczami pisarzy”.

organizator akcji: biblioteka szkolna