RADOSNE OBCHODY ŚWIETA NIEPODLEGŁOŚCI

Kocham Cię Polsko.  Radosne szkolne obchody Święta Niepodległości w formie całodziennego turnieju wiedzy o Polsce. Turniej był podsumowaniem całorocznych działań zaplanowanych w projekcie.

W naszym projekcie każdy miał równe szanse, zarówno uczeń szkoły, jak i sprawny uczestnik. Niektóre działania prowadzono w ramach spotkań integracyjnych z dziećmi i młodzieżą pobliskich szkół.

Zadania realizowane w ramach projektu:

1. Gazetki i wystawy szkolne.

2. Przygotowanie prezentacji multimedialnej „Nie przestawaj marzyć Polsko!”

Uczniowie biorący udział w projekcie przygotowali prezentację w programie Prezi dotyczącą najważniejszych wydarzeń z dziedziny nauki, kultury i sportu oraz bogatej historii szkoły, które rozsławiły Polskę w ciągu ostatnich 100 lat. Materiał zaprezentowano podczas szkolnych obchodów Dnia Niepodległości.

3. Kokarda Narodowa (konkurs).

Praca plastyczno – techniczna. Chętni uczniowie wykonali kokardy w barwach narodowych dowolną techniką. Kokardy wykorzystano podczas szkolnych obchodów Dnia Niepodległości.

4. Niepodległe czytanie.
Starsi uczniowie, nauczyciele i rodzice we współpracy z Gminną Biblioteką w Kobierzycach czytali dla społeczności szkolnej wybrane polskie teksty literackie, dotyczące niepodległości Polski. Teksty polecane przez nauczycieli polonistów i bibliotekarza oraz 44 teksty Antologii Niepodległości.

5. Śpiewamy dla wolnej Polski.
Każda klasa przygotowała i wykonała piosenkę, która w swoim tekście ma słowo Polska lub Polacy. Występ odbył się w naszej szkole w towarzystwie zaproszonych gości. Wspólne śpiewanie było poprzedzone wyszukiwaniem tekstów, przygotowaniem śpiewnika dla uczestników wydarzenia.

6. 1918 minut z patriotyzmem.
Podczas trwania projektu uczniowie, rodzice i nauczyciele oglądali polskie filmy
z historią w tle. Tytuł i czas trwania filmu zgłaszano do koordynatora projektu, który zliczał minuty emisji. Istotą tego zadania jest przybliżenie uczniom tworców polskich i zagranicznych zwiazanych z polską kinematografią.

7. „Rekord dla Niepodległej”. W ramach akcji Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej w piątek 9 listopada 2018r.o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy.

8. Kocham Cię Polsko.  Radosne szkolne obchody Święta Niepodległości.

Zadania turniejowe:

• „Miasta Polski” – zgadywanka. Każda drużyna odpowiadała na 3 pytania dotyczące znanych  polskich miast.
  • „Jaka to melodia” – polska piosenka patriotyczna. Uczestnicy losowali numer znanego utworu, słuchali melodii i odgadywali tytuł. Każda drużyna słuchała 3 utwory.
  • „Czy znasz swój kraj” – miniturniej wiedzy o Polsce. Każda drużyna odpowiadała na 3 pytania dotyczące historii Polski.
  • „Granie na ekranie” – krzyżówka. Konkurencja na czas. Uczestnicy rozwiązywali krzyżówkę i odczytali hasło końcowe.
  • „Hymn Polski” – znajomość tekstu. Konkurencja na czas. Uczestnicy układali tekst hymnu polskiego z pociętych części.
  • „Palcem po mapie” – miniturniej wiedzy geograficznej o Polsce. Każda drużyna odpowiadała  na 3 pytania.
  • „Wielcy Polacy” – zgadywanka. Każda drużyna losowała podobiznę sławnego Polaka i podawała imię i nazwisko.
  • „Zabytki Polski” – znane budowle w Polsce.
  • „Kuchnia Polska” – polskie potrawy. Uczestnicy rozpoznawali polskie potrawy.
  • „Polscy kibice” – ocena kibiców. Drużyna otrzymywała punkty za stroje, akcesoria
    i jakość kibicowania.