MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

Kto twierdzi, że muzea są nudne, niech zapyta, co o tym sądzą gimnazjaliści i szóstoklasiści z naszej szkoły.

30 października b.r. to właśnie gimnazjaliści i szóstoklasiści wybrali się do Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu, żeby się dowiedzieć, jak w czasach prehistorycznych rozwijała się sztuka tworzenia wyrobów z gliny.

Aby zrozumieć cały ten proces trzeba cofnąć się do epoki kamienia (paleolitu, neolitu) i prześledzić zmiany w sposobie życia ludzi w tej odległej epoce. Chodzi tu o znaczenie rewolucji neolitycznej, podczas której ludzie nauczyli się budować domostwa, hodować zwierzęta i uprawiać ziemię.

To właśnie z neolitu pochodzą pierwsze naczynia ceramiczne lepione ręcznie i wypalane w ogniskach. Zdumiewające jest, że już wtedy ludzie chcieli posiadać ładne przedmioty – naczynia i figurki pochodzące z tego okresu są ciekawie zdobione. Od sposobu zdobienia wzięły nazwy ważne kultury obecne na terenie całej Europy, np. kultura ceramiki wstęgowej kłutej, ceramiki wstęgowej rytej, kultura pucharów lejkowatych i inne.

Nasi uczniowie podczas lekcji muzealnej poznali eksponaty z epoki kamienia:

- szałas i narzędzia człowieka paleolitycznego

- kości mamuta, na którego polował prehistoryczny człowiek

- całą osadę neolityczną

- narzędzia z kamienia gładzonego

- żarna do mielenia ziaren zbóż

- warsztat tkacki

- naczynia ceramiczne charakterystyczne dla poszczególnych kultur

- a nawet grób człowieka z neolitu  - z kompletnym kośćcem i ozdobami.

Ale uwierzcie – przeczytać o czymś to nie to samo, co zobaczyć.

Zobaczyć to nie to samo, co dotknąć.

A dotknąć to nie to samo, co sprawdzić, jak „coś” działa – np. jak wiertarką z patyka i rzemyka można wywiercić dziurę w kamieniu.

Szczęściarze z naszych wycieczkowiczów –  mogli wypróbować prehistoryczną wiertarkę!

Jeśli nie byliście jeszcze w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu koniecznie się tam wybierzcie.

Tutaj możecie obejrzeć tylko wybrane eksponaty.