MINI WARSZTATY TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO

Kolejne spotkanie z Panem Irkiem i artystami. I kolejna lekcja, z której dowiedzieliśmy się czegoś nowego. Tym razem muzyka była tłem, a w roli głównej wystąpił TANIEC.

Dwoje młodych ludzi, studentów szkoły teatralnej z Bytomia, wyjaśniło nam, czym jest taniec współczesny.

Wywodzi się z klasycznego baletu,  ale nie obowiązują w nim sztywne reguły dotyczące ustawienia ciała, wykonywania poszczególnych figur i ruchów. Głównym zadaniem tańca współczesnego jest przekazanie widzom emocji i uczuć tancerzy, którzy opowiadają ruchem jakieś historie. Tancerze mają ogromną dowolność w kreowaniu ruchu, często  improwizują trzymając się obranej zasady, np. zachowując fizyczny dotyk  w każdym momencie tańca, czy wręcz przeciwnie – unikając stykania się częściami ciała.

Odmianą teatru tańca  jest japoński taniec buto (butoh). W typowym przedstawieniu buto tancerze-aktorzy występują w białym makijażu i w przepasce na biodrach.

Wszystkie scenki odgrywane przez aktorów-tancerzy wywołały w widzach ogromne emocje. Nic więc dziwnego, że chętnych do mini-warsztatów było wielu. Zobaczcie na zdjęciach.