LEKCJA MUZYKI - JAK POWSTAJE DŹWIĘK

Kolejne spotkanie  z muzyką (a więc i z Panem Irkiem) miało zupełnie inny charakter, niż poprzednie. Od początku było wiadomo, że będzie to spotkanie wyjątkowe.

W holu szkoły stanęła bowiem przedziwna konstrukcja utworzona z walizek, monitorów, różnych instrumentów, magnetofonów, gramofonu z wielką tubą, świateł, mikrofonów…

Wśród tych wszystkich rekwizytów poruszała się postać w białym fartuchu. Dość tajemnicza, trzeba dodać. Przez moment zastanawialiśmy się nawet, czy Pan Irek nie zaprosił do nas kucharza albo lekarza…Co prawda scenografia nie przypominała kuchni, a tym bardziej gabinetu lekarskiego…ale ten biały fartuch? Oj dawało to wszystko do myślenia!

Zagadka być może była trudna, ale nie dla wszystkich. Bystre głowy na widowni szybko sobie z nią poradziły. W tajemniczej postaci rozpoznały NAUKOWCA, a w scenerii dopatrzyły się LABORATORIUM, czyli miejsca jego pracy.

I miały rację! Gościliśmy w naszej szkole naukowca właśnie - inżyniera dźwięku, Pana Igora Leginowicza.

Dzięki spotkaniu z Panem Igorem ( i jego urządzeniami ) poznaliśmy odpowiedzi na wiele ciekawych i bardzo trudnych pytań:

Jak powstaje dźwięk?

Co to są fale dźwiękowe?

Czy fale dźwiękowe mogą rozchodzić się wszędzie?

Z jaką prędkości rozprzestrzenia się dźwięk?

Jak można wzmocnić dźwięki?

Jak przedstawić dźwięk za pomocą świateł i obrazu?

Co to jest oscyloskop?

Czy każdy dźwięk na obrazie „wygląda” tak samo?

Jak można uchwycić dźwięk?

Jak wyglądały pierwsze urządzenia do zapisywania i odtwarzania dźwięków?

Co to są fonografy, patefony i gramofony?

Co to są płyty winylowe?

Do czego służyły magnetofony szpulowe i kasetowe?

Trzeba przyznać, że dla niektórych uczniów naszej szkoły, zwłaszcza  tych młodszych, temat spotkania był bardzo trudny i abstrakcyjny. Jak to się więc stało, że uczestniczyli  w nim w skupieniu i z uwagą?

Może Pan Igor to nie tylko naukowiec/inżynier, ale też czarodziej?