MIERZYMY OBWÓD ZIEMI

Pierwszy dzień lata przeżyliśmy w tonacji naukowej. Uczniowie powtórzyli doświadczenie  i obliczenia Eratostenesa. Pokłosiem tej pracy było wyznaczenie obwodu Ziemi.

Skoro Ziemia jest kulą, to istnieją proste związki trygonometryczne, które pozwalają wyliczyć obwód Ziemi. Słońce jest tak daleko od Ziemi, że możemy uważać promienie słoneczne za równoległe.

Kiedy dwie linie równoległe są przecięte linia poprzeczna, kąty przecięcia  są przystające, więc widzimy, że kąt  ? na szczycie cienia przy szkole jest równy różnicy szerokości geograficznej między dwoma miejscami.  Zatem mierząc kąt na szczycie cienia, możemy poznać różnicę szerokości geograficznej między szkołą a Zwrotnikiem Raka.

Kąt można zmierzyć wprost, ale pomiar przyrządami dostępnymi w szkole nie jest bardzo dokładny.

Lepiej jest odczytać wysokość kija i długość cienia, a potem wyznaczyć kąt.  Kąt można otrzymać według wzoru

? =  arc tg (długość cienia/długość kija).

Teraz uczniowie muszą odtworzyć obliczenia  Erastotenesa.

Nasi uczniowie odnieśli pełny sukces zakończony wyznaczeniem obwodu Ziemi. Wyniki pracy uczniów można obejrzeć pod adresem:

Lecz gdyby się nie udało to: P = 36803,7 km