WYJAZD BARDZO KULTURALNY

Dwudziestego dnia dziesiątego miesiąca bieżącego roku, a była to środa, „starszaki" z naszej szkoły (gimnazjaliści i licealiści) miały dwa powody do radości. Po pierwsze - nie musiały siedzieć w szkolnych ławkach, a po drugie - mogły udać się na Wycieczkę Bardzo Kulturalną.

Czy nie tak należy określić zwiedzanie Panoramy Racławickiej i Muzeum Narodowego we Wrocławiu?

W asyście Sióstr i nauczycielek - Pani Bojnowskiej i Pani Chmielowskiej, oraz pod okiem organizatora - Pani Agnieszki Prusak z Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, już nie „starszaki", a bardzo poważni uczniowie, obejrzeli wystawę upamiętniającą Zbrodnię Katyńską, a następnie całą panoramę Bitwy Racławickiej - malarskie dzieło Wojciecha Kossaka i Jana Styki. Powierzchnia płótna, ogrom detali i realizm zrobiły na uczniach wielkie wrażenie. Panorama Racławicka na długo zostanie w pamięci dziewcząt i chłopców - również z powodu spiralnej drogi wiodącej ku dziełu mrocznym korytarzem, a także wywiadów udzielonych przez Lucka i Pawła reporterom wrocławskiej telewizji.

Muzeum Narodowe pięknie wyglądało w jesiennych barwach pnączy, oplatających cały budynek. Tutaj uczniowie z zaciekawieniem obejrzeli zbiory kamiennych rzeźb średniowiecznych, o których opowiadała Pani Przewodnik. Natomiast po obiedzie, na który zostali zaproszeni wszyscy uczestnicy wycieczki, zwiedzili sale, w których zgromadzono dzieła polskiej sztuki współczesnej XX wieku. Tutaj do głosu dochodziła wyobraźnia i... odwaga w wypowiadaniu własnych, subiektywnych opinii.

Teraz czas na... planowanie następnej Bardzo Kulturalnej Wycieczki.