Zespół Szkół Specjalnych im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w Wierzbicach

Wycieczka do Muzeum Sztuki Współczesnej

          W Pawilonie Czterech Kopuł we Wrocławiu mieści się Muzeum Sztuki Współczesnej. 17 grudnia nasi uczniowie z kółka plastycznego uczestniczyli tam w bardzo ciekawej lekcji. Poznali nowe dla siebie pojęcia (a trzy z nich zaczynały się na ,,a”: abstrakcja, asamblaż, abakany). Łączą się one z ważnymi dla polskiej sztuki artystami: Marią Jaremą, Władysławem Hasiorem i Magdaleną Abakanowicz.

Co o wycieczce myślą sami uczestnicy?

Przeczytajcie.

Mateusz: Największe moje zainteresowanie wzbudziły prace Władysława Hasiora – asamblaże, w których artysta wykorzystał zupełnie nieartystyczne przedmioty, np. zabawki, grzebienie, guziki, włosy, drut itp. Wszystko razem zestawione ze sobą dało niepokojący obraz  wojennego zniszczenia. Z kolei rzeźby Magdaleny Abakanowicz zadziwiły mnie użytym materiałem – utwardzoną tkaniną. Wyjątkowe wrażenie zrobił na mnie stojący tłum postaci – czułem ciarki na plecach.

Julia: Już na samym początku zwiedzania, bo w szatni, zainteresowały mnie lustra, które wyglądały jak dmuchane poduchy. Później dowiedziałam się, że wykonał je artysta Oskar Zięta. Również taborety znajdujące się w księgarni były jego autorstwa. Warto zaznaczyć, że są to przedmioty użytkowe. Chciałabym je mieć w swoim pokoju. Bardzo poruszyły mnie rzeźby Magdaleny Abakanowicz, zwłaszcza nieruchome postacie bez głów.

Jasiu: Pierwszy raz widziałem taką nowoczesną szatnię, w której zeskanowanie  numerka wprawiało w ruch wieszak z ubraniami. A jeżeli chodzi o dzieła sztuki to najbardziej zapamiętałem rzeźby z tkaniny Magdaleny Abakanowicz, zwłaszcza  nierealne, zadziwiające zwierzęta. Podobał mi się też budynek Pawilonu Czterech Kopuł.