Zajęcia specjalistyczne

Zajęcia specjalistyczne to szczególny typ zajęć szkolnych.

1. Prowadzone są przez specjalistę, tj. nauczyciela o szczególnych kwalifikacjach lub uprawnieniach. Prócz ogólnego przygotowania z pedagogiki specjalnej (oligofrenopedagogiki, tyflopedagogiki, surdopedagogiki- w zależności od typu niepełnosprawności uczniów w danej szkole) specjalista ma przygotowanie do prowadzenia terapii w jakimś zakresie:

• logopeda i neurologopeda do terapii zaburzeń mowy i rozwoju poznawczego
  • psycholog do zajęć psychoedukacyjnych i innych pokrewnych
  • specjalista terapii metodą integracji sensorycznej do terapii polisensorycznej
  • specjalista-rewalidant i wczesnego wspomagania rozwoju dziecka do terapii od podstaw małego dziecka
  • specjalista terapii manualnej do usprawniania „dłoni" ale nie tylko.

2. „Specjalny" charakter zajęć zależy też od miejsca prowadzonej terapii- najczęściej jest to pomieszczenie wyposażone w pomoce specjalistyczne do   określonej terapii i/lub metody usprawniania.

3. Podczas zajęć dominuje forma indywidualnej pracy z dzieckiem.

4. Zajęcia specjalistyczne w szkolnych planach nauczania nazywane są zajęciami rewalidacyjnymi i mogą mieć charakter:

• zajęć korekcyjno-kompensacyjnych
  • usprawniających i wzmacniających mocne strony dziecka (rozwijają talenty i indywidualne uzdolnienia uczniów)