Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Poznaję, doświadczam, tworzę z Edukacją Przez Ruch

Edukacja Przez Ruch

– metoda pracy z dziećmi Doroty Dziamskiej

 

 

System Edukacja Przez Ruch Doroty Dziamskiej, to metoda  pracy i jednocześnie terapii, która wykorzystuje naturalną potrzebę ruchu i spontanicznego działania. Wiele z prezentowanych prac plastycznych bazuje właśnie na tej metodzie. Powstałe prace mogą być wykorzystywane jako „karta pracy”, na bazie której przekazuje się treści z zakresu wiedzy przyrodniczej, matematyki i języka polskiego.

Każde zajęcia prowadzone z zastosowaniem tej metody zawierają następujące elementy:

  1. Ćwiczenia o charakterze graficznym lub manipulacyjnym, rytmicznie wykonywane przy optymalnym ruchu całego ciała (indywidualnie, do możliwości dziecka).
  2. Swobodne działanie z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych, prowadzące do powstania „karty pracy”.
  3. Zestawienie indywidualnych kart pracy (o ile dzieci pracowały indywidualnie) w kartę zespołową. Swobodna rozmowa na jej temat.
  4. Wykorzystanie karty pracy do przemyślanej analizy, dzięki której możemy zaplanować kolejne formy działania dzieci podczas zajęć.

 

Stosowana w naszej pracy metoda, daje ogromne pole działania dla dzieci niepełnosprawnych w różnym stopniu. Dzieci nie porównują swoich prac (np. pod względem precyzji i estetyki wykonania), efekt końcowy jest wspólny, niezależnie od wkładu pracy każdego dziecka.


drzewo

Każde zajęcia prowadzone tą metodą zawierają element zaskoczenia (co dla zainteresowania dzieci i skupienia ich uwagi ma niemałe znaczenie). Możliwość wykorzystywania powstałych prac, jako bazy do przekazywania różnych treści jest ważne dla dzieci, bo uczą się jakby mimochodem. Nauka staje się zabawą, z dydaktycznym jednak efektem końcowym.

Kalendarium

Piątek, 2019-01-18

Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty

Statystyki

  • Odwiedziny: 668555
  • Do końca roku: 347 dni
  • Do wakacji: 154 dni