Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Jesteś tutaj: Start / Logopeda / Dysartria

Dysartria

Terapia dysartrii

Na dysartrię składa się nieprawidłowe działanie pracy mięśni znajdujących się w aparacie mowy człowieka. Zaburzenie to prawie zawsze towarzyszy mózgowemu porażeniu dziecięcemu. Głównym objawem dysartrii są zaburzenia artykulacji, co wynika z obniżonej ruchomości aparatu mowy. Pojawiają się także problemy z emisją głosu oraz oddychaniem. Zaburzeniom często towarzyszą ruchy mimowolne.

 

Co jest celem terapii dysartrii?

Istotą terapii nie jest wypracowanie idealnej wymowy, lecz doprowadzenie do sytuacji, w której wypowiedzi dysartryka będą zrozumiałe dla otoczenia. Terapia będzie biegła dwutorowo i polegała na stymulowaniu mowy i rozwoju umysłowego oraz usprawnianiu podstawowych funkcji aparatu mowy – oddychania, emisji głosu, artykulacji. Poszczególne etapy pracy wyglądają następująco:

  • Etap usprawniania funkcji aparatu mowy – mogą to robić rodzice podczas czynności pielęgnacyjnych. Chodzi tu o naukę podstawowych czynności: ssania, picia, połykania, gryzienia i jedzenia.
  • Etap usprawniania funkcji mowy to przede wszystkim nauka prawidłowego oddychania, ćwiczenia fonacyjne, które zmniejszą napięcie mięśni krtani i gardła, ćwiczenia artykulacyjne – u dzieci w formie zabawy.

 

Kalendarium

Sobota, 2019-01-19

Imieniny: Erwiny, Henryka

Statystyki

  • Odwiedziny: 668628
  • Do końca roku: 346 dni
  • Do wakacji: 153 dni