Terapia ręki

TERAPIA RĘKI, jako ćwiczenia z zakresu małej motoryki, ma na celu usprawnienie pracy rąk. Ten rodzaj ćwiczeń jest przeznaczony dla dzieci, które nie potrafią wykonać prawidłowo czynności przy użyciu dłoni, nie potrafią kontrolować ruchów rąk, a także dla dzieci, które mają obniżony poziom grafomotoryczny.

Zajęcia rewalidacyjne z zakresu terapii ręki uwzględniają możliwości i potrzeby naszych uczniów. Na podstawie poczynionych wcześniej obserwacji funkcjonowania rąk i określeniu u dzieci największych trudności z opanowaniem czynności samoobsługowych są dobierane odpowiednie ćwiczenia stymulujące u nich  rozwój małej motoryki. Innymi wskazaniami do terapii ręki jest m.in. trudności w koordynacji pracy rąk, niechęć do uczestnictwa w czynnościach manualnych (malowanie, lepienie, wycinanie, pisanie itp., wykonywanie prac niedbale, za szybko, za wolno, czy wreszcie wzmożone lub obniżone napięcie w kończynach górnych.

Zasadnicze cele  zajęć sprowadzają się do poprawy precyzji ruchów dłoni i palców, jak też całej kończyny górnej, zwiększenia samodzielności w podstawowych czynnościach  życiowych, a także wdrażania do systematycznych ćwiczeń ruchowych. Ponadto ważne jest także usprawnienie koordynacji pomiędzy dłońmi, znormalizowanie napięcia mięśniowego, poprawa koncentracji oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Do przewidywanych osiągnięć uczestników zajęć należy zaliczyć przede wszystkim wzrost umiejętności wykonywania kontrolowanych i precyzyjnych ruchów palców, a tym samym zwiększenie samodzielności w zaspokajaniu podstawowych czynności życia codziennego.

Poniedziałek, 2018-02-19

Imieniny: Bettiny, Konrada