DRODZY RODZICE UCZNIÓW ZESPOŁU SZKÓŁ SPECJALNYCH W WIERZBICACH

Od wielu lat razem usprawniamy Wasze dzieci. W chwili obecnej to na Rodziców spadł ciężar całodziennej opieki nad dzieckiem. Od 25 marca 2020 również ciężar „zdalnego nauczania”. Wielu naszych uczniów nie umie i nie potrafi samodzielnie pracować
z wykorzystaniem komputera. Większość zajęć szkolnych stanowią zajęcia ze specjalistami.

Jak na odległość poprowadzić zajęcia logopedyczne z dzieckiem niemówiącym,  zajęcia masażu, biofeedbacku czy inne? Dlatego zwracam się do Państwa z kilkoma uwagami.

W tej chwili uważamy, że najważniejsze jest:

- Wytłumaczyć dziecku, dlaczego powinno pozostać w domu – proponujemy wykorzystać do tego bajki o złym wirusie, którego oszukamy, pozostając w domu. Kiedy odejdzie, wrócimy do szkoły.

- Utrzymywać pogodny, normalny nastrój w ciągu dnia, tak aby nie budować atmosfery paniki, przesadnego zagrożenia.

- Podtrzymywać wiarę dziecka, że niedługo znów wróci do szkoły, do kolegów i normalnego życia.

- Angażować dziecko w czynności samoobsługowe dnia codziennego, np. ścielenie swojego łóżka, segregowanie ubrań (na czyste i brudne), składanie ubrań, rozwieszanie drobnego prania, dobieranie skarpetek do pary, drobne porządki  w kuchni (wkładanie i wyjmowanie naczyń ze zmywarki, mycie kubków po śniadaniu itp.), porządkowanie zabawek, układanie
w szufladach itp.

- Angażować starsze rodzeństwo do wspólnych zabaw z młodszym lub słabszym rodzeństwem.

- Wypełniać dzień zajęciami lubianymi przez dziecko: zabawy, układanki, słuchanie muzyki, bajek, zabawy ruchowe, oglądanie programów dedykowanych w TVP, słuchanie audycji radiowych dla dzieci. Propozycje zajęć i informacje, gdzie ich szukać, podają nauczyciele uczący Państwa dziecko.

Dodatkowo dla chętnych:

- Możecie Państwo skorzystać z proponowanych przez nauczycieli kart pracy, innych form pracy zdalnej.

To Państwo znacie i rozumiecie najlepiej swoje dziecko. Nic na siłę. Niech czas spędzony w domu będzie czasem odpoczynku, utrwalania zdobytych umiejętności
i oczekiwania na wspólną zabawę i naukę w szkole.

Barbara Kosińska –dyrektor i nauczyciele ZSS

„Zostań w domu”                                                   Trzymajmy się razem”                                                   „Bądź odpowiedzialny”