RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ

DZIAŁANIA POD PATRONATEM WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

„Ratujemy i Uczymy Ratować” (RUR)

Program prowadzony jest nieprzerwanie od kwietnia 2006 roku. Poznanie zasad pierwszej pomocy to nie wszystko – na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma również ich postawa, pewność co do swoich umiejętności, a także obawy, które często im towarzyszą. Program RUR polega na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie powszechnie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym.

źródło

Nasza szkoła przystąpiła do programu w październiku 2010 roku. Dzięki udziałowi w programie otrzymaliśmy pomoce dydaktyczne o wartości 5.000,00 do prowadzenia zajęć z zakresu pierwszej pomocy:

• fantomy do nauki resuscytacji,
  • podręczniki, filmy, tekturowe telefony.

Dzieci uczą się udzielania pierwszej pomocy od wykonania najprostszej czynności, jaką jest wezwanie pomocy prze telefon po najprostsze czynności ratujące życie poszkodowanemu.

Cele programu

• Nabycie umiejętności udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu oraz opanowania paniki i strachu w sytuacjach kryzysowych zagrażających ludzkiemu życiu.
  • Ograniczanie skutków nieszczęśliwego wypadku.
  • Wykształcenie gotowości niesienia pomocy poszkodowanym.
  • Kształtowanie umiejętności podejmowania rozważnych i odpowiedzialnych decyzji.
  • Nabieranie nawyków prawidłowego zachowania się podczas akcji ratunkowej.
  • Wzrost poczucia wiary w siebie i zaufanie dla swych możliwości.
  • Wyposażenie uczniów w wiedzę  z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.