To co w życiu jest ważne

Projekt zajęć edukacyjnych realizowany w ramach zajęć rozwijających kreatywność w zespole klasowym 7-8 u SP w roku szkolnym 2023/2024

Projekt opierać się będzie na dwóch pozycjach: serii książeczek Małgorzaty Strzałkowskiej „O wartościach czyli rady nie od parady” oraz „Opowieściach o tym, co w życiu ważne” Marka Michalaka (byłego Rzecznika Praw Dziecka).

Pierwsza pozycja, to krótkie wierszyki, w których uczniowie z pewnością odnajdą siebie, swoje relacje i reakcje na otaczający ich świat. Każdy wiersz opatrzony jest zwięzłym, zrymowanym morałem, który uporządkuje wartości, jakimi wszyscy powinniśmy się w życiu kierować.
   Druga pozycja, to 19 krótkich opowiadań, które tłumaczą, przybliżają pojęcia: miłość, tolerancja, własne zdanie, szacunek, wolność, empatia, odwaga, nadzieja, przyjaźń, wdzięczność, współczucie, nauka i wiedza, życzliwość, akceptacja, godność, pokój, odpoczynek, poczucie humoru, patriotyzm. Będziemy wraz z autorem wyjaśniać, a własną ilustracją unaoczniać te uniwersalne dla każdego człowieka wartości. Zadaniem nauczyciela, będzie jak najpełniejsze, najprostrze wyjaśnienie znaczenia tych pojęć, a zadaniem uczniów, wykonanie ilustracji do każdego opowiadania. W ten sposób każdy uczeń, po zakończonym projekcie będzie dysponował własną książeczką, do której będzie mógł sięgać z bliskimi (rodziną, przyjaciółmi), co z pewnością utrwali poznane pojęcia, a także sprawi, że będzie on związany emocjonalnie, wspominając wspólną pracę nad jej powstawaniem.